History

Hendersonville #3 received its Letters Temporary on August 19, 1968.  We are sponsored by the Hendersonville Masonic Lodge #359 and Hendersonville Eastern Star Chapter #477.  We had 27 charter members.  Linda Black was our first Worthy Advisor and Mrs. Mildred Lee was the first Mother Advisor. We received our Letters Patent of Perpetual Constitution Confirmation on March 26, 1969, and Hendersonville LT became Hendersonville #3.

feather divider

Past Grand Officers

Year
Name
Past Grand Office
 
2018 Megan Sadler Grand Drill Leader
2018 Carrigan Brummett Grand Religion
2017 Megan Sadler Grand Hope
2017 Kayla Lowe Grand Nature
2017 Carrigan Brummett Grand Patriotism
     
2016 Megan Sadler Grand Chaplain
2016 Rachel Hogan Grand Treasurer
2016 Kayla Lowe Grand Love
2016 Kacey Farleigh Grand Religion
2015 Rachel Hogan Grand Religion
     
2015 Caitlyn Brummett Grand Immortality
2015 Megan Sadler Grand Patriotism
2015 Kacey Farleigh Grand Outer Observer
2014 Whitney Whitaker Grand Worthy Advisor
2014 Rachel Hogan Grand Fidelity
2014 Megan Sadler Grand Outer Observer
2013
Sydney Coe
Grand Worthy Advisor
2013
Whitney Whitaker
Grand Worthy Associate Advisor
2013
Rachel Hogan
Grand Confidential Observer
2012
Whitney Whitaker
Grand Hope
2012
Sarah Tiger
Grand Chaplain
2012
Kristie Bridgers
Grand Nature
2011
Sydney Coe
Grand Worthy Advisor
2011
Stacey Ware
Grand Faith
2011
Kristie Bridgers
Grand Drill Leader
2011
Whitney Whitaker
Grand Religion
2010
Sydney Coe
Grand Worthy Associate Advisor
2010
Kristie Bridgers
Grand Faith
2010
Stacey Ware
Grand Nature
2009
Sydney Coe
Grand Faith
2009
Kristie Bridgers
Grand Fidelity
2008
Rachel Williams
Grand Worthy Advisor
2008
Sydney Coe
Grand Hope
2007
Rachel Williams
Grand Worthy Associate Advisor
2007
Sydney Coe
Grand Drill Leader
2006
Rachel Williams
Grand Faith
2006
Tiffany Jones
Grand Chaplain
2006
Sydney Coe
Grand Immortality
2005
Tiffany Jones
Grand Love
2005
Rachel Williams
Grand Patriotism
2005
Victoria Browder
Grand Outer Observer
2004
Brittany Hogan
Grand Faith
2003
Brittany Hogan
Grand Service
2002
Brittany Hogan
Grand Confidential Observer
1998
Tiffany Henley
Grand Immortality
1996
Ms. Karen Lewis
State Mother Advisor
1994
Angie Walton
Grand Service
1994
Angie Walton
Grand Drill Leader
1993
Heather Hendricks
Grand Love
Angie
1989
Victoria Williford
Grand Choir Director
1987
Jill Dorris
Grand Drill Leader
1986
Terri Dixon
Grand Faith
1985
Sherri Dixon
Grand Hope
1982
Rhonda Woodard
Grand Charity
Ms. Karen, Past Grand Fidelity
1978
Pat Freudenthal
Grand Service
1974
Karen Lewis
Grand Fidelity
1971
Debbie Shumate
Grand Religiion
   
     
 

Grand Cross of ColorPast Grand Cross of Color Degree Officers

 
Year
Name
Past Grand Cross of Color Office
 
2018 Mrs. Sydney Rogers Master of Ceremonies
2018 Mrs. Angie Shumate Sister of Vision
2017 Mrs. Elizabeth Sadler Sister of Truth
2017 Mrs. Angie Shumate Grand Marshal
2017 Caitlyn Brummett Flag Bearer
2017 Mrs. Beth Williams Bible Bearer
2016 Rachel Whitaker Master of Ceremonies
2016 Angie Shumate Sister of Victory
2015 Angie Shumate Master of Ceremonies
2015 Beth Williams Sister of Vision
2015 Rachel Whitaker Grand Marshal
2015 Natalia Conrad Bible Bearer
2015 Whitney Whitaker Flag Bearer
2014 Sydney Coe Sister of Vision
2014 Mrs. Natalia Conrad Grand Keeper of the Door
2014 Mrs. Elizabeth Sadler Grand Crown Bearer
2013 Kristie Bridgers Master of Ceremonies
2013 Sydney Coe Grand Flag Bearer
2013 Rachel Williams Grand Bible Bearer
2012
Sydney Coe
Sister of Vision
2012
Rachel Williams
Grand Marshal
2011
Rachel Williams
Master of Ceremonies
2010
Mrs. Beth Williams
Master of Ceremonies
2010
Rachel Williams
Sister of Vision
2010
Mrs. Elizabeth Sadler
Grand Cross Bearer
2009
Ms. Karen Lewis
Master of Ceremonies
2009
Mrs. Elizabeth Sadler
Grand Chaplain
2009 Grand Cross of Color Officers
2009
Rachel Williams
Grand Flag Bearer
2010 GCC Officers
2008
Ms. Karen Lewis
Sister of Vision
2008
Mrs. Beth Williams
Grand Flag Bearer
2008
Mrs. Angie Shumate
Grand Crown Bearer
2007
Tiffany Jones
Grand Cross Bearer
2007
Victoria Browder
Grand Crown Bearer
2006
Brittany Hogan
Master of Ceremonies
2006
Victoria Browder
Keeper of the Door
2005
Brittany Hogan
Grand Marshal
1999
Angie Walton
Sister of Truth
 
1997
Angie Walton
Flower Girl
 

Past Grand Representatives

 
Year
Name
Jurisdiction
 
     
2018 Zealan Hoffman Alaska and Louisiana
2018 Kaitlyn Mayo Canada and Michigan
2018 Alisha Kauffman New Mexico and Rhode Island
2017 Alisha Kauffman Brazil and Pennsylvania
2017 Zealan Hoffman Canada and Nevada
2017 Kayla Lowe Georgia and Missouri
2017 Megan Sadler New Mexico and New York
     
2016 Carrigan Brummett Indiana and Vermont
2016 Alisha Kauffman Alaska and Texas
2016 Angelina Waller Kansas and Oregon
2015 Carrigan Brummett Arizona and Alabama
2015 Kayla Lowe Connecticut, Brazil (Sao Paulo), and Oregon
2015 Angelina Waller Georgia and Pennsylvania
2014 Caitlyn Brummett California / Florida
2014 Kacey Farleigh Illinois / South Carolina
2014 Kendle Hasting New Hampshire/Washington/Idaho
2014 Kayla Lowe Missouri / North/South Dakota
2013 Kacey Farleigh Alaska
2013 Megan Sadler Brazil / Rhode Island
2013 Kendle Hasting Georgia / New Mexico
2013 Kayla Lowe New Hampshire
2012
Rachel Hogan
Arizona
2012
Kaylee Pearson
California / Nevada
2012
Megan Sadler
Iowa / Minnesota
2012
Stormi Wright
Montana / Philipines
2012
Kendle Hasting
Missouri / Aruba
2012
Kayla Lowe
North Carolina / Maine
2011
Sarah Tiger
Louisiana / Oregon
2011
Stormi Wright
Canada / Missouri /Nebraska
2011
Kayla Ware
Ohio / Florida
2010
Kara Miller
Florida / Ohio
2010
Sarah Thompson
Alaska / New Jersey
2010
Kayla Ware
Alabama /Oklahoma / Aruba
2010
Whitney Whitaker
Michigan/Mississippi/North Carolina
2009
Kara Miller
Alabama / Maine
2009
Stacey Ware
California / Kentucky / New Mexico
2009
Whitney Whitaker
Georgia / Oregon / South Carolina
2008
Whitney Whitaker
Alabama / Maine
2008
Kara Miller
Indiana
2008
Krisite Bridgers
Australia, NSW / Louisiana
2007
Brittany Webster
California / Missouri
2006
Brittany Webster
Oklahoma / New Jersey Tracie
2005
Rachel Williams
Aruba
2005
Sydney Coe
Ohio / Canada
2004
Rachel Williams
California / Oklahoma
2004
Tiffany Jones
Ohio
2004
Victoria Browder
Rhode Island Tiffany
2003
Maria Mancuso
Nevada
2003
Rachel Williams
Mississippi
2002
Amber Nelson
Ohio
2002
Maria Mancuso
Oregon
2002
Sara Martin
California Sara
2001
Brittany Hogan
Alabama / Illinois / Oregon
1999
Tiffany Henley
S. Carolina / Maine / Louisiana
1998
Tracie Woodward
Nevada
1997
Ashley McHenry
Nebraska
An Oreo and a Glass of Milk Grand Representative Costume
1997
Tiffany Henley
South Carolina
1997
Tracie Woodward
Colorado / Illinois
1996
Angie Walton
Maryland
1996
Elizabeth Peeler
S. Carolina / Pennsylvania
1995
Heather Hendricks
Nevada / New Hampshire
Cavalcade of Flags
1994
Heather Hendricks
California / Arizona
1993
Angie Walton
Australia / West Virginia
1989
Jill Dorris
Pennsylvania
1988
Victoria Williford
Florida
1987
Victoria Williford
New Mexico
1986
Jill Dorris
North Dakota
1986
Lesley Bowden
Alaska
1983
Sherri Dixon
California
1983
Terri Dixon
Kentucky
1980
Andrea Whitley
Michigan
1979
Kelley Moore
Maryland
1977
Lynette Whitley
Arkansas
1976
Regina Sneed
Iowa
1975
Beverly Mainland
Canada
1973
Jean Anne Mainland
Nebraska
1972
Karen Lewis
Canada
1969
Kay Swann
Pennsylvania
This web site acknowledges allegiance to the Supreme Assembly, International Order of the Rainbow for Girls, whose seat is in McAlester, Oklahoma, of which late Rev. W. Mark Sexson was the founder, Mrs. Joanie Jacka is Supreme Worthy Advisor and to the Grand Jurisdiction of Tennessee of which Mrs. Judy Fortenberry is Supreme Inspector.